Oświetlenie zewnętrzne

Czy Ty też boisz się ciemności? Podobno strach przed ciemnością jest jednym z pierwotnych lęków, które trudno w sobie zdusić. Może to i dobrze. W końcu nigdy nie wiadomo, co może kryć się w ciemnych zakamarkach… A tak całkiem serio, zamiast panikować, lepiej te ciemne zakamarki oświetlić. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie mini kompendium wiedzy na temat oświetlenia zewnętrznego. Dzięki niemu teren wokół Twojego domu już nigdy nie wyda Ci się straszny bez względu na porę dnia lub raczej nocy. Zatem usiądź wygodnie i zacznij czytać. Mamy dla Ciebie sporą garść praktycznych informacji.

Oświetlenie dekoracyjne dla stylu i bezpieczeństwa

Dziś zwykła lampka zewnętrzna przestaje być taka zwykła. Stare latarenki na ganku czy sznury światełek ozdobnych, które dawały raczej złudzenie oświetlenia niż prawdziwe, funkcjonalne światło, możesz odstawić w kąt gdzieś pomiędzy “nigdy więcej” a “nie, dziękuję”. Dzięki nowoczesnej technologii, wyśmienitym materiałom oraz niezwykle pomysłowym rozwiązaniom większość lamp zewnętrznych to połączenie wysokiej estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Takie oświetlenie dekoracyjne zapewni nie tylko doskonałą atmosferę podczas wieczornych rozmów, ale też pozwoli bezpiecznie poruszać się wokół domu.

Zewnętrzne lampy wiszące

W większości pomieszczeń królowymi nastroju są lampy wiszące. Sytuacja nie zmienia się pomimo zmiany scenerii. Przydomowy taras czy altana pokochają ten rodzaj oświetlenia. W sklepach bez problemu znajdziesz lampy wiszące, które reprezentują sobą wszelkie możliwe style od A do Z. Jeśli swoją lampę wiszącą chcesz umieścić na drzewie – tak, dobrze przeczytałeś – zadbaj o to, aby był to model wodoodporny, który poradzi sobie w różnych warunkach atmosferycznych. Na taras polecamy ponadczasową lampę wiszącą Anna Fumagalli

Kinkiety zewnętrzne

Prawdopodobnie nie ma bardziej uniwersalnego oświetlenia niż kinkiet. Kinkiety wiszą na ścianach nawet tych domów, które nie posiadają tarasu. Chociażby po to, aby zaakcentować główne drzwi. Niektóre z nich mogą stanowić główne źródło światła, inne zaś podkreślać określone elementy na lub wokół domu. Kinkiety dają naprawdę całą masę możliwość i pewnie też dlatego są tak często wykorzystywane. Oprócz swojej oczywistej roli dekoracyjnej, którą spełniają także za dnia, stanowią często niezastąpiony element aranżacji świetlnych. Pomogą odnaleźć klucze do drzwi wieczorną porą, ale mogą też nadzwyczajnie podkreślić elewację domu. To szczególnie zaciekawi posiadaczy teksturowanych ścian, którzy powinni przychylnych okiem spojrzeć na kinkiety emitujące światło zarówno w górę, jak i w dół. Kinkiety zainstalowane na ścianach wokół domu zwiększą komfort i bezpieczeństwo poruszania się. Doskonałym wyborem jest kinkiet zewnętrzny Flavio Square

Choć większość lamp zewnętrznych jest odporna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, warto zwrócić uwagę na to, czym charakteryzuje się klimat w Twojej okolicy. Jeśli jest on wyjątkowo surowy lub wilgotny, szukaj takich lamp, które mogą pochwalić się jeszcze większą wytrzymałością na promieniowanie UV, wilgoć czy sól. Dzięki temu nie będziesz niemile zaskoczony.

Oświetlenie krajobrazu dla efektu

To prawdopodobnie najbardziej wymagające oświetlenie, którego nie zainstalujesz ot tak. To znaczy oczywiście możesz to zrobić, ale efekt będzie co najwyżej marny. Tu należy skupić się przede wszystkim na porządnym planie. Wielu właścicieli decyduje się na profesjonalną pomoc architekta, ale to nie oznacza, że nie możesz zacząć na własną rękę z pomocą podstawowych wskazówek.

Oświetlenie ścieżek

Ten rodzaj oświetlenia, jak sama nazwa wskazuje służy do oświetlenia ścieżek. Masz tu do wyboru głównie 2 opcje. Pierwsza z nich to lampy solarne, a druga to takie wymagające podziemnego okablowania. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i wymagań. Warto jednak pamiętać, że ścieżki nie są tu jedynym ograniczeniem. Tego typu lamp możesz z powodzeniem użyć wokół oczek wodnych czy klombów. Doskonale wspomogą oświetlenie wokół domu do pary z kinkietami. Przydadzą się przy podjeździe do garażu lub sekretnej dróżce przez ogród. Jak widzisz, mogą one mieć wiele zastosowań. Na ogrodową ścieżkę polecamy lampę zewnętrzną Spike Fumagalli

Zewnętrzne oświetlenie wpuszczane, punktowe

Tu ma pole do popisu każdy, kto lubi podkreślać poszczególne elementy za pomocą światła. Oczka zamontowane w podłodze tarasu, na podjeździe czy w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi dają niezwykle nowoczesny efekt przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy przy instalacji. Są w stanie skąpać cały Twój dom w przyjemnym świetle. To jednak nie wszystko. Idealnie nadadzą się do podświetlenia z poziomu ziemi dekoracyjnych elementów elewacji, roślin, drzew oraz innych części ogrodu. Świetnie sprawdzi się tu lampa do gruntowa CECI

Oświetlenie schodów

To kolejny etap, który warto dobrze zaplanować. Może się bowiem okazać, że nie jesteś fanem drewnianych schodów i zwykłe wycięcie otworu na oczko wpuszczane nie wystarczy. Wiemy bowiem, że na przykład beton tnie się raczej trudno. Wpuszczane oczka zamontowane bezpośrednio w stopniach to doskonałe rozwiązanie na poprawienie widoczności krawędzi schodów oraz zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa poruszania się po nich. Możesz liczyć na odpowiednią dawkę światła i mieć pewność, że Ty, dzieciaki czy domowe zwierzęta nie wpadną na jakąś lampę lub nie zaplączą się w kablach. Nie musimy oczywiście wspominać już o oczywistym atrakcyjnym efekcie estetycznym.

Proszę bardzo! Teraz powinieneś wiedzieć już wszystko, co jest niezbędne do rozpoczęcia prac nad planowaniem oświetlenia zewnętrznego. Przydomowy ogródek, taras, czy też duży ogród, jak i również domownicy będą Ci wdzięczni za chwile spędzone nad rzeczonym planem. Nie wahaj się uzupełnić swojej wiedzy o dodatkowe treści w temacie oświetlenia ogrodu. Potraktuj ten artykuł jako niezbędne podstawy i ruszaj do dzieła. Powodzenia!

W schowku znajdują się produkty! Zobacz