Jak pomalować lampę gipsową?

A gdyby tak móc wrócić się do beztroskich czasów przedszkola i jeszcze przy tym zapewnić swojemu domowi niepowtarzalny design. Hmm…Na pierwszy rzut oka dziwne połączenie, ale zaraz wszystko stanie się jasne. Oto do Twojej dyspozycji różni producenci oddają lampy gipsowe, które możesz pomalować na dowolnie wybrany kolor. Oprócz oryginalnego charakteru oświetlenia, zyskasz dzień pełen beztroskiej zabawy rodem z zerówki. Jeśli cenisz sobie spersonalizowane rozwiązania, nie ma się nawet nad czym zastanawiać. No może oprócz tego, jak zrobić to dobrze. A co? Oczywiście, jak pomalować klosz lampy gipsowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak uzyskać maksymalnie dobre efekty przy tym domowym DIY.

Zanim zaczniesz malować

Zanim poniesie Cię fantazja i postanowisz stać się posiadaczem najbardziej oryginalnej lampy na świecie, przemyśl, czy to rozwiązanie jest dobre akurat dla Ciebie. Po pierwsze musisz liczyć się z tym, że czeka Cię trochę malowania, które będziesz musiał wykonać na własną rękę. Jeśli nie jesteś fanem opcji DIY, lepiej zdecyduj się na gotowe oprawy.

W przypadku gdy postanowiłeś jednak wyżyć się artystycznie, oto kilka rozsądnych powodów, dla których warto zainwestować fundusze i czas w gipsową lampę:

potrzebne jest Ci konkretne, kolorystycznie spersonalizowane rozwiązanie,
często zmieniasz kolory ścian i design danego pomieszczenia,
szukasz oprawy z niestandardowym wzorem,
interesuje Cię oprawa z nietypowymi zdobieniami,
lub po prostu lubisz malować i chcesz mieć urządzone wszystko po swojemu.
TIP: Lampy gipsowe do malowania to także doskonałe rozwiązanie dla architektów, którzy na prośbę klienta poszukują niepowtarzalnego, indywidualnie dobranego rozwiązania.

Co możesz zrobić ze swoją lampą?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być banalnie prosta, ale przecież możliwości jest tak wiele. Najprościej i najbardziej klasycznie będzie pomalować oprawę jednym, pasującym do wystroju wnętrza kolorem. Jeżeli to za mało, możesz użyć połączenia 2-3 barw, które wpiszą się w ogólny nastrój danego pomieszczenia. Dla bardzo kreatywnych osób pewnie wciąż będzie to mało. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby na lampie powstały nawet skomplikowane wzory, które na 100% spersonalizują Twoje nowe oświetlenie. Wciąż mało? Dorzucamy zatem jeszcze możliwość ozdobienia klosza praktycznie dowolnie wybranymi dekoracjami: kryształki, piórka, koraliki, elementy metalowe i co tylko sobie jeszcze wymyślisz. To już powinno zaspokoić nawet najbardziej artystyczną duszę. Teraz czas na kilka technicznych konkretów.

Malowanie lampy – ogólne wskazówki

Zanim popełnisz jakiekolwiek dzieło, jak zawsze warto wszystko dobrze zaplanować i przemyśleć. Po co tracić czas na poprawki czy nieudane próby, kiedy źródło światła już czeka na swoją dopieszczoną, oryginalną oprawę. Poniżej przedstawiamy 5 ogólnych wskazówek, które warto mieć na uwadze przy malowaniu zarówno lampy gipsowej, jak i ceramicznej.

Nigdy nie maluj oprawy zamontowanej na ścianie. Po pierwsze możesz spodziewać się niedoróbek wokół krawędzi lampy, a po drugie Twoja ściana może się przypadkowo wzbogacić o nowe, niechciane wzory.
Jeśli zauważysz na powierzchni oprawy jakieś ciemniejsze ślady, usuń je. Możesz zrobić to za pomocą czystej, białej gumki. Jeśli to nie pomoże, nie bój się użyć papieru ściernego. Pozostawione ciemne ślady mogą przebijać spod farby.
Przed malowaniem zaznacz te powierzchnie, które zagospodorawone będą przez pozostałe części lampy, np. uchwyty, oprawy, żarówki.
Do malowania użyj taśmy malarskiej. Po skończeniu pracy bardzo delikatnie ją usuń. Dzięki temu krawędzie będą równe i proste.
Podczas pracy zachowaj szczególną ostrożność. Materiały, z jakich wykonane są lampy, są dosyć kruche.
Wiesz już mniej więcej, co Cię czeka, ale to jeszcze nie koniec naszych porad. Przejdźmy teraz do głównego tematu naszych dzisiejszych rozważań czyli lampy gipsowej.

Co powinieneś jeszcze wiedzieć o malowaniu lampy gipsowej?

Po garści ogólnych wskazówek przyda się kilka takich, które będą konkretnie dotyczyć lampy gipsowej. Jeszcze chwila skupienia i będziesz gotowy do swojego pierwszego gipsowego arcydzieła.

Baza.

    • • Przed malowaniem lampy dobrze jest nałożyć na nią bazę, podkład. Możesz zrobić to pędzlem lub wałkiem. Jedna warstwa powinna wystarczyć.

 

Schnięcie.

    • • Bazę pozostaw na lampie do całkowitego wyschnięcia. Dopiero potem możesz nakładać docelowe kolory.

 

Farba.

    • • Do malowania lampy gipsowej najlepiej używać farb do ścian.

 

Taśma malarska.

    • • Użyj taśmy malarskiej na całej wewnętrznej powierzchni oprawy, aby zachować jej pierwotną strukturę. Dzięki temu światło będzie miało zamierzony kolor, jasność i strumień.

 

Narzędzia do malowania.

    • • Przy malowaniu możesz posłużyć się pędzlem lub wałkiem. Musisz jednak mieć na uwadze, że używanie pędzla może spowodować powstawanie różnych tekstur.

 

Warstwy.

    • • W zależności od koloru i pożądanego stopnia pokrycia być może będziesz zmuszony do nałożenia kilku warstw farby.

 

Ozdoby i klej.

    • • Jeżeli zdecydujesz się na dodatkowe ozdoby, wybierz klej przystosowany do powierzchni gipsowych, który po zaschnięciu będzie bezbarwny. Dzięki temu będziesz się mniej stresował, a po ewentualnej pomyłce nie będzie ani śladu.

Obecnie znajdziesz na rynku lampy gipsowe w całej gamie różnorodnych modeli, które możesz zamontować w wielu miejscach. To z pewnością pozwoli Ci wybrać coś dla siebie. Mamy nadzieję, że w Twojej głowie zrodził się już jakiś pomysł. Czas więc na realizację. Jesteś już uzbrojony w podstawowe narzędzie, jakim jest wiedza. Jesteśmy niezwykle ciekawi Twojego projektu.

Sprawdź produkty:

Pokrywa oprawy natynkowej EvanOprawa Natynkowa OwenOprawa Wiszaca Amy

W schowku znajdują się produkty! Zobacz