Jak oświetlić małą łazienkę?

Małe pomieszczenie – duże wyzwanie. Będzie to szczególnie prawdą dla łazienki, która źle oświetlona staje się jeszcze mniejsza i jeszcze bardziej klaustrofobiczna. Bez względu jednak na rozmiar tego pomieszczenia, powinno ono zawsze sprawiać wrażenie przestrzennego i jasnego. Kluczową kwestią jest więc zamontowanie odpowiednich lamp, które oświetlą dobrze całą przestrzeń. Nie można jednak przesadzić, bo efekt będzie odwrotny. W tym wypadku Twoim podstawowym narzędziem jest kreatywność. Zapomnij całkowicie o standardowych rozwiązaniach i uruchom wyobraźnię. A żebyś wiedział od czego zacząć, oto kilka naszych podpowiedzi na temat tego, jak oświetlić małą łazienkę.

3 w 1

Aspektem często pomijanym w małej łazience jest oświetlenie wokół lustra. Powód jest prosty – zazwyczaj nie ma tam wystarczająco dużo miejsca, aby zamontować odpowiednie lampy. Rezultat zatem jest taki, że lustro oświetlone jest przez światło lub raczej jest nieoświetlone przez cienie padające z lamp zamontowanych na suficie. Tworzy to ponure wrażenie i całkowicie uniemożliwia wykonanie jakichkolwiek precyzyjnych czynności, jak choćby makijaż czy golenie. Jest jednak na to sposób, a jest nim podświetlane lustro.
Połączenie oświetlenia i lustra w jeden element to praktyczne rozwiązanie dla małej łazienki. Podświetlane lustra znajdziesz w różnych kształtach i wielkościach, także bez problemu dopasujesz je do swojej łazienki. W zależności od kształtu oświetlenie zamontowane jest albo wzdłuż górnej krawędzi lustra albo po jego prawej i lewej stronie. W wypadku okrągłych luster światło tworzy wokół nich aureolę. Doskonałym modelem do nowoczesnej łazienki będzie podświetlane lustro Dalaro.
To jednak nie wszystko! Na razie bowiem mamy 2 w 1. Gdzie więc nasze obiecane 3? Doskonałym połączeniem, które pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni jest szafka łazienkowa, lustro i źródło światła. Szafka pozwoli Ci na przechowywanie różnych łazienkowych szpargałów, a lustro i światło spełni swoją niezbędną w łazience rolę, dając Ci szansę na wykonanie perfekcyjnego makijażu lub precyzyjne golenie.

Sięgnij, gdzie wzrok nie sięga

W małej łazience liczy się każdy centymetr przestrzeni. Rozejrzyj się więc po swojej i zastanów się, co pominęłaś. A teraz schyl się i zajrzyj pod spód szafek. To właśnie tam kryje się niechciana ciemność. Zazwyczaj przestrzeń pod szafkami jest trudna w oświetleniu. Powstaje więc pod nimi cień, który optycznie zmniejsza pomieszczenie. Aby temu zaradzić, zaprzęgnij do działania oświetlenie szafkowe oraz taśmy led. To właśnie one odegrają perfekcyjnie powierzoną im rolę, jednocześnie nie zajmując ani centymetra przestrzeni użytkowej.
Często zdarza się tak, że zamontowane nad umywalką szafki rzucają na nią niepotrzebny cień. Umieszczenie tam oświetlenia szafkowego rozwiązuje problem. Dodatkowe oświetlenie optycznie powiększy pomieszczenie. Taśmy LED dadzą Ci podobny efekt, przy mniejszym nakładzie pracy. Wystarczy je przykleić tam, gdzie potrzebujesz dodatkowego źródła światła. Ponadto są plastyczne, więc możesz je wykorzystać do trudno dostępnych przestrzeni o niestandardowym kształcie. Co więcej oświetlenie to zakupisz w różnych kolorach, co zapewni Twojej łazience dodatkowy efekt estetyczny.

Minimalistyczny sufit

Duże, dekoracyjne oświetlenie sufitowe raczej nie sprawdzi się w małej łazience. Żeby było funkcjonalnie, stylowo i z odpowiednią dawką światła, postaw na oświetlenie natynkowe. Oświetlenie natynkowe o prostych, eleganckich liniach na przykład ze szronioną obudową świetnie wpasuje się do niemalże każdej aranżacji. Możesz postawić na jedną nieco większą lampę lub kilka mniejszych obudów, które posłużą jako oświetlenie główne dla całej łazienki. Dzięki minimalistycznej linii i równej dystrybucji światła łazienka będzie wyglądała na o wiele bardziej przestrzenną. Takie oświetlenie sufitowe złagodzi także nieco mocniejsze oświetlenie lustra, wprowadzając do pomieszczenia pełną harmonię.

W schowku znajdują się produkty! Zobacz