OGRÓD – JAK DOBRZE OŚWIETLIĆ?

Oświetlenie ogrodu jest tak samo ważne jak oświetlenie mieszkania. Światło w ogrodzie pełni dzisiaj zarówno funkcję praktyczną jak i dekoracyjną. Oświetlenie pozwala nam bezpiecznie wejść do domu, miło spędzać czas po zmroku. Za jego pomocą możemy oświetlić elementy elewacji, wejścia, podjazdu, tarasu czy samego ogrodu tworząc nie powtarzalną atmosferę, eksponując wybrane fragmenty ogrodu, podnosząc poczucie bezpieczeństwa i estetyki.
Aby spełnić powyższe warianty warto już na etapie projektowania ogrodu i domu zaplanować rozmieścić punkty świetlne. Dzisiaj wybór oświetlenia ogrodowego jest tak ogromny, że nasz wybór zależy tylko od potrzeb i upodobań.

Oświetlenie elewacyjne i sufitowe

Oświetlenie tego typu pełni funkcję dekoracyjną, w celu podkreślenia, wyeksponowania elementów elewacji.
Idealnie w tym wypadku sprawdzą się kinkiety czy naświetlacze montowane na ścianie budynku, czy oczka umieszczone po okapem dachu. Wiązki światła mogą oświetlić całą ściankę lub tylko jej wybraną cześć np. miedzy oknami.
Elewację budynku możemy również oświetlić również reflektorami zamontowanymi w ziemi, kierując strumień światła tylko na wybrane elementy elewacji.

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie w ogrodzie może być piękną dekoracją i eksponować jego najwartościowsze walory. Tutaj również jest wiele możliwości aranżacyjnych. Idealne jest wręcz połączenie kilu rodzajów oświetlenia.
Reflektorki podkreślą piękno wyróżniających się roślin. Dają mocne, punktowe światło, które dzięki elastyczne regulacji można skierować w wybranym kierunku.
Podobną funkcję będzie spełniać oświetlenie wpuszczane w ziemię. Umieszczone pod drzewem ładnie oświetli je dołu, tworząc interesującą, naturalną dekorację.
Słupki i latarnie – oprócz funkcji praktycznych, spełnią się również jako element dekoracji, dając piękne rozporoszone światło.

Oświetlenie funkcjonalne

Wjazd do domu – te strefy oświetla się przede wszystkim, ze względu na funkcjonalności i bezpieczeństwo. Przy czym wybór konkretnego rodzaju opraw zależy od upodobań jej użytkowników.
Do oświetlenia ścieżki do domu czy podjazdu idealnie nadają się słupki, mają kilkadziesiąt centymetrów wysokości, dają delikatne, rozporoszone światło. Świetnym rozwiązaniem będzie oświetlenie zamontowane w ziemi, tak zwane oświetlenie najazdowe. Oświetla drogę do domu jest minimalistyczne i wtapia się w przestrzeń otoczenia. Poza tym jest szalenie praktyczne, ponieważ żadne elementy oprawy nie wystają i nie są przyczyną potknięć.
Schody do domu – jeżeli jest to kilka schodków, nie wymaja one specjalnie doświetlenia, wystarczy oświetlenie główne. Rzecz ma się inaczej przy większej liczbie schodów. Wówczas użyteczne będzie oświetlenie wpuszczane w ścianki schodów lub ścianę przy schodach, które dadzą delikatne światła i zapewnią bezpieczeństwo przed niepotrzebnym potknięcie.
Samo wejście do domu, czy wjazd do garażu warto oświetlić oprawą punktową. Może być to plafon, naświetlacz lub jeśli ściana jest dostatecznie wysoka oprawa wisząca. Rozwiązań jest tak wiele, że każdy znajdzie tutaj dla siebie coś interesującego.
Drzwi wejściowe – oświetlenie można zamontować na suficie w postaci plafonów czy lampy wiszącej, które równomiernie oświetli przestrzeń. Przy większej ilości miejsca można zdecydować się na kinkiety zamieszczone po obu stronach drzwi.
Ścieżka w ogrodzie – warto ją podświetlić z uwagi na bezpieczeństwo. Do jej oświetlenia sprawdzą się zarówno słupki jak również oprawy wpuszczane w ziemię. Przy dużych ogrodach warto rozważyć zamontowanie latarni.
Taras, balkon, altana – oświetlenie tutaj przydaje się podczas wieczornych spotkań czy odpoczynku. W tym miejscu sprawdzi się zarówno oświetlenie elewacyjne – kinkiety, oprawy wiszące, plafony, oczka, czy słupki montowane w podłodze tarasu, czy obok niego.
W takich miejscach idealnym rozwiązaniem będzie montowanie opraw lub źródeł światła z czujnikiem ruchu lub zmierzchu.

Bezpieczeństwo w ogrodzie

Zanim przystąpimy do wyboru konkretnego oświetlenia powinniśmy zastanowić gdzie dane oświetlenie znajdzie swoje miejsce. Większa część ogrodu to przestrzeń otwarta, narażona na działanie wody. W tym wypadku należy pamiętać, że oprawy które w tych miejscach zamontujemy powinny być odporne na silne działanie wody i posiadały odpowiednie IP. Nie każde miejsce w ogrodzie będzie wymagało najwyższego stopnia ochrony. W otoczeniu ogrodu i domu możemy wyróżnić 3 strefy

Strefa 1 – obejmuje otwartą przestrzeń dookoła domu. Strefa bezpośrednio narażona na działanie warunków atmosferycznych: deszcz, grad, wiatr. Oświetlenie w tym miejscu powinno posiadać stopnień szczelności co najmniej na poziomie IP65. Oświetlenie zamontowane w oczku wodnym powinno mieć minimalny stopień ochrony na poziomie IP67. Stopień ten pozwala na stosowanie oświetlenia po wodą, przy pełnym zanurzeniu.
Strefa 2 – obejmuje przestrzeń przylegającą bezpośrednio przy domu. Może być częściowo osłonięta, co powoduje, że nie jest ona bezpośrednio narażone na silne działanie wody. W tej części wystarczy stopień szczelności na poziomie co najmniej IP44.
Strefa 3 – obejmuje przestrzeń całkowicie osłonięta: weranda, balkon, część bezpośrednio pod dachem. Oprawy nie mają styczności z działaniem wody, ale narażone są na działanie wilgoci. Oprawy montowane w tej strefie powinny mieć minimalny stopień ochrony na poziomie IP23.

W schowku znajdują się produkty! Zobacz