BARWY ŚWIATŁA – JAK DOBRAĆ?

Barwa światła – to kolejny istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę dobierając oświetlenie. Dlaczego? Barwa światła istotnie wpływa na nasz nastrój i atmosferę pomieszczenia. Może podnosić bądź obniżać naszą produktywność, pozytywnie lub negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Warto więc zastanowić się nad funkcjonalnością naszych pomieszczeń, by wybrać oświetlenie o odpowiedniej barwie. Inna barwa światła sprawdzi się w miejscu pracy, a inna w salonie, gdzie odpoczywamy.

Jakie rozróżniamy barwy światła?

Temperaturę barwową światła wyraża się w Kelwinach – im wyższy wskaźnik, tym światło jest chłodniejsze. Dla przykładu najcieplejsze światło emituje światło świecy ok. 2000K. Światło w słoneczny dzień posiada temperaturę barwową między 10 000-15000K. Najchłodniejszą barwę światła posiada błyskawica – 28000K-30000K.

Ciepła barwa światła

Idealne światło do wypoczynku, nadaje wnętrzu przytulności, pobudza wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Idealnie sprawdzi się w salonie czy sypialni.
2500K-2900K – bardzo ciepła barwa światła. Polecana do najbardziej spokojnych miejsc w domu, w których się odpoczywa. To światło zbliżone do koloru światła zwykłej żarówki. Daje nastrojowe, przytulne światło.
3000K-3500K – ciepła barwa światła wybierana najczęściej do mieszkań oraz domów. Daje równie przyjemne, nastrojowe światło. Dobrze zgrywa się z ciepłymi kolorami otoczenia.

Neutralna barwa światła

Światło, które nie wywołuje senności a wręcz przeciwnie, delikatnie pobudza. Nie przekłamuje kolorów. Otoczenie w tej barwie wygląda świeżo i naturalnie. Nie męczy wzroku. Idealnie sprawdzi się jako oświetlenie ogólne albo uzupełniające, więc wszędzie tam gdzie nie wymaga to pracy naszego wzroku, oraz tam gdzie nie będziemy odpoczywać. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie dominują: biel, szarości czy beton architektoniczny.
3600K-4000K – barwa biała, neutralna – idealna jako oświetlenie ogólne np. korytarzy, przedsionków, klatek schodowych. Sprawdzi się również jako oświetlenie na zewnątrz (ciągi ruchu pieszego, parki, osiedla).
4100K-5000K – chłodny odcień bieli. Ma działanie bardziej pobudzające i energetyzujące. Doskonałe do przestrzeni biurowych i publicznych. Mimo, że jest mniej przyjemne i przytulne, poprawia koncentrację i daje lepsze warunki do intensywnej pracy.

Zimna barwa światła

Światło silnie pobudzające i wspomagające koncentrację. Jest szczególnie użytecznie przy wytężonej pracy wzroku oraz jako oświetlenie stosowane w ciągu dnia (szczególnie jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok).
5000K-6500K – zimny odcień bieli, odzwierciedla barwę słońca w południe. Daje wrażenie czystości i sterylności wnętrza. Przeznaczone do stosowania w warsztatach, gabinetach dentystycznych, halach produkcyjnych i innych miejscach, w których wykonywana jest praca wymagająca dużej precyzji. Barwa zimna sprawdzi się również jako oświetlenie punktowe w biurze, poza tym jako oświetlenie reklam, szyldów świetlnych, znaków drogowych, oświetlenie miejsc reprezentacyjnych.

Idealna barwa światła a wnętrze

Wybór odpowiedniej barwy światła zależy od naszych indywidualnych preferencji. W pomieszczeniach domowych zazwyczaj wykorzystuje się ciepłe światło, szczególnie dobrze współgra ono z klasycznymi wnętrzami. Barwa neutralna obroni się w pomieszczeniach o nowoczesnym, minimalistycznym designie.

Salon i jadalnia

W tych pomieszczeniach sprawdzi się ciepła barwa światła, wpadająca w delikatny odcień bieli. Nada pomieszczeniom przytulny, wypoczynkowy charakter.

Kuchnia

Zazwyczaj stosuje się tutaj kilka źródeł światła: oświetlenie ogólne, dekoracyjne – wewnątrz szafek, blatów, oświetlenie pod szafkami, oświetlenie okapu.
Światło ogólne, oświetlenie nad stołem – warto wybrać lekko ciepłą lub neutralną barwę światła, która nie zniekształca kolorów.
Oświetlenie blatów pod szafkami – powinno być dosyć mocne ale w odcieniu neutralnym.
Oświetlenie dekoracyjne – tutaj wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, jego głównym zadaniem jest podkreślenie aranżacji oraz stworzenie odpowiedniego nastroju.

Hol, korytarz, klatka schodowa, pomieszczenia gospodarcze.

Warto zdecydować się na neutralną barwę światła.

Sypialnia

Miejsce relaksacji i wypoczynku. Idealnym oświetleniem będzie to w odcieniu barwy ciepłej, które kojąco działa na zmysły i pomaga odetchnąć. Ta sama barwa światła sprawdzi się w lampkach do czytania lub lampkach nocnych.

Łazienka

Z jednej strony miejsce relaksu, z drugiej miejsce precyzyjnych zbiegów higieniczno – upiększających. Warto rozważyć wykorzystanie kilku źródeł światła. Jako światło ogólne można wykorzystać światło w odcieniu barwy ciepłej lub neutralnej. Jako oświetlenie funkcjonalne, szczególnie przy lustrze odpowiednie będzie oświetlenie neutralne w odcieniu chłodniejszym. Barwa tego światła nie zniekształca koloru skóry, dzięki czemu będzie pomocna przy goleniu, czy wykonaniu makijażu.

Pokój dziecięcy

Z jednej strony miejsce wypoczynku, z drugiej miejsce pracy i nauki. Tutaj również można zastosować dwie barwy światła. Ciepłą – ogólną, neutralną – przy lampkach biurkowych.

Miejsca przeznaczone do pracy lub czynności wymagającymi skupienia

Biurko, fotel, warsztat, kącik do szycia, majsterkowania – zdecydowanie prasować będzie chłodniejszy odcień, który pobudzi do działania i zwiększy koncentrację.

Barwa światła w miejscach rozrywki i relaksu

Najlepszym światłem będzie to o barwie ciepłej. Takie oświetlenie idealnie sprawdzi się w restauracjach, kawiarniach, czytelniach, miejscach spotkań, gier i zabaw.

Barwa światła w miejscu pracy

Do pracy przy komputerze idealnie nadaje się światło neutralne zbliżone do światła słonecznego, które wspomaga efektywną pracę. Światło zimne pobudzi nasz umysł w sytuacji rozprężenia i zmęczenia.
Zimna barwa światła sprawdzi się w szkołach, salach lekcyjnych. Pozytywnie wpływa na koncentrację oraz przeciwdziała zmęczeniu. Chłodne światło wykorzystywane jest często w przestrzeniach handlowych w strefach ekspozycyjnych, podkreśla wygląd przedmiotów, sprawiając, że są bardziej zauważalne.

W schowku znajdują się produkty! Zobacz