Zintegrowane oświetlenie LED – o co chodzi i czy warto?

Technologia i postój nie idą w parze. To dlatego tak wiele się zmieniło od czasu pierwszej żarówki. I choć dziś oświetlenie LED nikogo nie dziwi, ostatnio pojawiło się sporo wątpliwości z tak zwanym zintegrowanym oświetleniem LED. Lampy wykorzystujące to rozwiązanie weszły na rynek już jakiś czas temu, jednak całkiem niedawno zaczęły naprawdę zyskiwać na popularności. To oczywiście zrodziło setki pytań przede wszystkim o ich funkcjonalność i trwałość. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te najważniejsze.

Czym różni się zintegrowane oświetlenie LED od zwykłej lampy ledowej?

Najbardziej podstawowa odpowiedź jest banalnie prosta. Zintegrowane oświetlenie LED posiada wbudowane w lampę diody, które zostały tam umieszczone i zamknięte na etapie produkcji. To oznacza, że w przeciwieństwie do tradycyjnej lampy LED nie ma tu możliwości wymiany żarówki. Dla niektórych to koronny argument przeciwko takiemu rozwiązaniu. No bo przecież jak się zepsuje któraś dioda, to lampa jest do wyrzucenia. To jednak niekoniecznie jest prawdą. Warto sprawie przyjrzeć się bliżej. Okazuje się bowiem, że brak jednej możliwości, zrodził wiele innych, które w niektórych miejscach mogą okazać się niezastąpione.

A co jeśli dioda w lampie z wbudowanym ledem jednak się zepsuje?

Na wstępie należy przypomnieć, że oświetlenie LED cechuje niespotykanie długa żywotność. Niektóre diody mogą świecić nawet 20-30 lat. Wszystko zależy od tego, czy wybierzemy odpowiedni model. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o tym, jak wybrać dobrą żarówkę LED. W skrócie oznacza to tyle, że prawdopodobnie lampa wcześniej Ci się znudzi niż zepsuje. Jeśli jednak wciąż nurtuje Cię ten problem, a chciałbyś stać się posiadaczem lampy z wbudowanymi ledami, możesz postawić na model, który umożliwia wymianę zepsutej diody. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mimo wszystko stosują zasadę ograniczonego zaufania do ledów.

A po co w ogóle mi zintegrowane oświetlenie LED?

To świetne pytanie! Bo skoro dotychczasowe lampy się u wszystkich sprawdzały, to po co to zmieniać? Przedstawiamy poniżej listę kilku mocnych plusów, które przemawiają za lampami z wbudowanymi ledami.

    • Większa efektywność. Ledy w takich lampach mają zazwyczaj zasilanie prądowe, a nie napięciowe. To oznacza mniejsze straty mocy i korzystniejsze warunki pracy diod.
    • Lepsze warunki chłodzenia. Lepsze chłodzenie, stabilna temperatura pracy oraz większa efektywność przyczyniają się do dodatkowego przedłużenia żywotności diod LED.
    • Niespotykany design. Wbudowane ledy dają wiele możliwości projektowych. Lampy dzięki temu mogą posiadać o wiele ciekawsze formy niż te tradycyjne.
    • Rozwiązanie dedykowane. Każdy model projektowany jest zarówno na etapie kształtu i formy, jak i wbudowanego oświetlenia. Określa się tu dokładnie ilość światła, jego kierunek, rodzaj zamontowanego dyfuzora do rozpraszania strumienia światła. To oznacza, że światło i oprawa są do siebie idealnie dobrane. Lampa świeci dokładnie tam i tak, jak zaplanował projektant.
    • Dla małych i dużych przestrzeni. Dedykowane rozwiązania to także możliwość stworzenia kompaktowych opraw, które idealnie wpasują się w małe, wąskie zakamarki, niesymetryczne przestrzenie czy miejsca ogólnie trudne do zaaranżowania. Oczywiście to samo działa w drugą stronę. Odpowiednie modele będą świetne do oświetlenia dużych przestrzeni. A to wszystko przy wysokim progu bezpieczeństwa dla użytkownika i dużej energooszczędności.

Czy warto zainwestować w lampę z wbudowanym ledem?

To pytanie jak zawsze pozostanie trochę bez odpowiedzi. A to dlatego, że tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na solidnym produkcie z długą trwałością, to oczywiście zintegrowane oświetlenie led spełni Twoje oczekiwania. Nie będziesz musiał martwić się o wymiany żarówek czy w ogóle o jakąkolwiek konserwację. Różnorodne i niestandardowe modele pozwolą Ci na dobranie rozwiązań idealnych dla trudnych przestrzeni. Jeśli jednak jesteś niestały w uczuciach i będziesz chciał wymienić lampy w stosunkowo niedługim czasie, lepiej pomyśleć o standardowych, tańszych rozwiązaniach. Bez względu na Twój wybór zapewniamy, że zintegrowane oświetlenie led dobrej jakości to w pełni

W schowku znajdują się produkty! Zobacz