KĄT ŚWIECENIA – JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI?

Jakie znaczenie ma kąt świecenia źródła światła dla oświetlenia danego pomieszczenia? Bardzo istotny. Kąt świecenia przekłada się na efekt jaki możemy uzyskać w danym pomieszczeniu. Szeroki kąt świecenia daje rozproszone światło, będzie więc odpowiednie jako oświetlenie całych przestrzeni. Wąski kąt świecenia daje mocne, skupione światło za pomocą którego możemy wyeksponować konkretne elementy wnętrza.

Jakie więc rozróżniamy kąty świecenia?

> 180o

Żródła światła o tym kącie to idealny zamiennik tradycyjnych żarówek. Dają rozproszone światło w każdą stronę, które idealnie wypełnia pomieszczenie. Znaczenie tutaj ma ilość lumenów, im jest ich więcej tym emitowane światło jest mocniejsze. Tego typu źródła światła sprawdzą się w tradycyjnych oprawach z kloszami, w żyrandolach, gdzie wymagana jest dookólna emisja światła.

> 120o – 180o

najczęściej źródła światła o półsferycznej budowie elementu osłonowego, dają mocno rozproszone światło. Sprawdzą się w oprawach, gdzie nie jest wymagana dookólna emisja światła, ani nie ma wymogu oświetlenia kierunkowego. Idealne do pomieszczeń z ograniczoną ilością punktów świetlnych.

> 60o – 120o

źródła, które dają bardziej kierunkowe światło. Świetnie sprawdzą się w niskich pomieszczeniach (2,2-2,4m). Do uzyskania w tym wypadku bardziej równomiernego oświetlenia należy dobrać ilość źródeł światła do wybranego kąta świecenia.

> 30o – 60o

źródła światła dedykowane do oświetlenia akcentowego, dają mocne, kierunkowe światło. Polecany do wysokich pomieszczeń (między 2,6 a 3 i więcej m). By uzyskać równomierny poziom oświetlenia, ilość punktów świetlnych należy dobrać odpowiednio do kąta świecenia wybranego źródła led. Tego rodzaju źródła sprawdzą we wnękach, gablotach i na półkach, idealnie eksponując wybrane przedmioty.

W schowku znajdują się produkty! Zobacz